kiss2025a.jpg toyota.gif 	oneminamed_nav.gif dsgmotor.gif

Măsurile de ordine publică anunțate de autorități pentru sărbătorile Pascale

Ne aflăm în pragul Sărbătorilor Pascale, un moment cu o profundă încărcătură spirituală, în care familiile se reunesc, iar fiecare dintre noi caută liniște și bucurie.

În același timp, pentru noi, cei din structurile de ordine și siguranță publică, această perioadă presupune o mobilizare amplă și o responsabilitate crescută în ceea ce privește protejarea cetățenilor.

Astfel, pentru a ne bucura în liniște de Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului, în perioada 18 – 21 aprilie a.c., zilnic, peste 200 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița vor fi la datorie, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și pentru prevenirea producerii oricăror evenimente antisociale.

Prioritatea polițiștilor constă în prevenirea și descurajarea oricăror fapte care ar putea tulbura liniștea și siguranța cetățenilor, combaterea infracționalității stradale, precum și asigurarea unei intervenții rapide în situații de risc.

Activitățile de menținere și asigurare a ordinii și liniștii publice vor fi desfășurate în sistem integrat cu celelalte instituții cu atribuții în domeniu din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

De asemenea, în această perioadă sunt la datorie atât polițiști din structurile de ordine publică, cât și polițiști de la structurile de poliție rutieră, investigații criminale, investigarea criminalității economice, luptători de intervenție rapidă şi polițiști de la arme, explozivi şi substanţe periculoase.

Pentru fluidizarea traficului şi prevenirea producerii unor accidente grave, poliţiştii rutieri vor acționa pe drumurile publice, în zona lăcaşurilor de cult, pe principalele artere din zonele turistice şi pe traseele de acces către aceste zone.

În plus, polițiștii din cadrul structurilor de ordine publică și economică vor desfășura activități de prevenire și combatere a comerțului ilicit, a încălcărilor legislației privind protecția consumatorului, precum și a altor fapte care pot afecta siguranța cetățenilor.

În acest context, pentru a nu deveni victime ale unor infracțiuni, le recomandăm cetățenilor să nu consume băuturi alcoolice în exces, întrucât comiterea faptelor antisociale poate fi înlesnită de consumul de alcool, să nu răspundă cu violență la provocări și să încerce să evite conflictele.

În același timp, atragem atenția asupra prudenței în utilizarea rețelelor de socializare – este indicat să nu faceți publice informații despre plecările de acasă sau despre locurile în care vă aflați, deoarece aceste detalii pot fi exploatate de persoane cu intenții infracționale.

De asemenea, șoferii sunt sfătuiţi să nu conducă sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanțe interzise, să reducă viteza de deplasare în zonele cu circulaţie intensă, să circule cu prudenţă sporită în momentul în care trec pe lângă grupuri de pietoni, să nu oprească autovehiculele în apropierea lăcaşelor de cult şi să respecte semnalele poliţiştilor rutieri.

Pietonilor le recomandăm să circule pe trotuare, să traverseze strada numai prin locurile special amenajate trecerii pietonilor, după o temeinică asigurare şi să nu staţioneze pe partea carosabilă.

În caz de urgență sau dacă aţi asistat ori aveţi cunoştinţă despre comiterea vreunei fapte antisociale, sesizați cel mai apropiat poliţist ori sunaţi la 112 – Apelul Unic de Urgenţă!

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița vă urează sărbători liniștite, în siguranță, în familie, cu credință și lumină în suflet.

 

IPJ Dâmbovița

Distribuie:
Contact / Trimite știrea ta > 0737 449 352 > redactie@gazetadambovitei.ro
MedcareTomescu romserv.jpg funzilla hymarco

CITEȘTE ȘI

Metex oneminamed Gopo
kiss2025a.jpg dsgmotor.gif
novarealex1.jpg ConsultOptic
Newsletter Gazeta Dambovitei
Introdu adresa ta de e-mail si vei fi la curent cu cele mai importante stiri din Targoviste si din judetul Dambovita.
E-mailul tau nu va fi facut public

Parteneri media